Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Fotografovanie vtákov

Fotiť a nezabiť

(Rady a skúseností amatérskeho fotografa Š. Benku, využiteľné aj pre pozorovanie vtáctva)

Nástup digitálnej fotografie a rastúcej kúpnej sily priniesol na Slovensko boom fotografov prírody. Na jednej strane je to potešiteľné, ale nie všetci, ktorí vzali do ruky fotoaparát, fotia práve z lásky k prírode. Niektorí berú prírodu iba ako objekt a v presvedčení,  že dobrý záber je nadradený všetkému, robia veci, ktoré by sa robiť nemali. Okrem toho, čomu by sme sa určite mali vyhnúť, pridávame pre začínajúcich fotografov niekoľko spôsobov, ktoré sa pri fotení osvedčili. 

Fotografujte z auta. Určite si každý všimol, ako málo sa vtáky boja vozidla, obzvlášť v pohybe. Fotiť sa dá z každej menej frekventovKrakľa na konáriku anej cesty alebo aj mimo nej. K vášmu vozidlu to síce nie je príliš friendly, ale niekedy je to najlepšia možnosť. Známe sú aj niektoré vychytené miesta na fotenie vodných vtákov z auta ako jazero Warmsee pri Neziderskom jazere. Okrem vodných druhov fotiť z auta odporúčam aj stepné druhy vtákov, ale aj sysle a ďalšie zvieratá.

Postavte si kryt . Okrem skvelých záberov sa nám naskytne aj jedinečná možnosť pozorovania života vtákov naozaj ako na dlani. Naviac nie je nutné mať super teleobjektív, vystačíte aj s kratšou ohniskovou vzdialenosťou. Pri stavbe krytu berte v úvahu, že tam budete tráviť hodiny a to, čo sa nám môže zdať trochu nepohodlné na začiatku, sa po hodine zmení v muky. Kryt je dobré postaviť niekoľko dní vopred, aby si naň vtáky zvykli. Odporúčam do krytu vliezť ešte za ranného šera. Vtáky majú ráno najväčšiu aktivitu a aj svetlo je vtedy nádherné. Pred krytom si vytvorte prostredie podľa chuti. Môže to byť malá bažinka, čistinka v lese, balvany s machom, práchnivý peň, čokoľvek. Ak sa vám to zdá umelé, nemusíte to robiť, ale mnohé fotografie vznikli práve takto. Ak napríklad na lokalite loví rybárik, zapichnutá palička v plytkej vode ho určite priláka na posedenie. 

Plávajúci kryt. Návodov na plávajúci kryt nájdete v literatúre ale aj na nete určite niekoľko. Väčšinou sú konštrukčne aj finačne náročné. Kryt ktorý dodnes používam, ma vyšiel necelých sto korún a je z polystyrénu na ktorom je maskovacia sieť. V studenej vode používam ešte neoprén. Ak je kryt dobrý, je až neuveriteľné, ako blízko vás vtáky pustia. Tradične zvedavé sú potápky všetkých druhov, ktoré si vás rovno prídu obzrieť. Nebojácne sú aj bahniaky a prekvapivo aj kormorány. Podozrievavé sú volavky a kačice. V posledných rokoch plávajúci kryt používam na fotografovanie krúžkov rybárov a čajok, ktoré neskôr v počítači odčítam.

Splyňte s okolím. Osobne fotenie z pohodlného krytu považujem za to najlepšie z fotografovania prírody. Niekedy ale kryt nie je možné postaviť. Napríklad na dovolenke, kde máte na fotenie iba krátky čas, alebo by tam kryt pôsobil ako päsť na oko a priťahoval by nežiadúcu pozornosť. Vtedy požívam maskovaciu sieť, ktorú cez seba prehodím. Je to nepohodlné, ale hodinka sa tak dá vydržať. Výborná pomôcka je aj maskovací oblek, ktorý voláme duch prérie. Je to niečo na spôsob maskovacieho obleku požívaného armádnymi snajpermi iba jednoduchší. Často stačí nasadiť iba kuklu na hlavu, ak máte zvyšok tela vo vegetácii. Na mnohé druhy toto maskovanie funguje dokonale a ani cvakanie fotoaparátu ich nevyplaší.

Prikrmujte vtáky. Aj pri fotografovaní na krmoviskách prežijete nezabudnuteľné chvíle. Mne sa osobne najviac osvedčili veľké krmoviská pre spevavce. Na  jeseň naoberanú jarabinu rozvešiam po kríkoch spolu s jablkami. Konáriky alebo bodliaky na ktorých chcete fotiť si môžte naaranžovať na vhodné miesta a veľké fotenie môže začať. Kŕdeľ pažravých chochláčov býva asi to najvzrušujúcejšie, ale aj stovka vrabcov poľných má svoje čaro. Tí šťastnejší si môžu spraviť krmovisko na dvore a fotiť vtáky rovno z okna. Ja dvor nemám, preto pri krmovisku fotím z auta, kde si iba stiahnem okienko. Ak je vašim cieľom niektorý chriašteľ, skúste to so sušenými gamarusmi na bahne. Touto pochúťkou nepohrdnú ani iné vtáky. Podobnú službu ako kŕmidlo ale v lete, urobí umelé jazierko, kde vtáky budú chodiť piť a kúpať sa. Na svoje si prídu hlavne vyznávači akčných snímkov s fŕkajúcou vodou.  

Buďte čo najmenší. Ak sa už musíte k vtákovi priblížiť nekrytý v otvorenej krajine, dá sa zmenšiť úniková vzdialenosť pomalým približovaním bez náhlych pohybov, v prípade ak je vás viac, postupujte v zákryte. Úplne najlepšie je pomaly sa plaziť. Neplatí to na všetky vtáky, ale napríklad u bahniakov sa to vyplatí. Niekedy si stačí ľahnúť na breh a prídu samé. Nebojácne sú najmä severské druhy.

Používajte nahrávku. Aj zdanlivo prázdny les alebo mokraď skrýva život. Iba ho nevidíme. K aktivite vtáky vyprovokujeme aj nahrávkami. Veľmi dobre na nahrávky spevu reagujú vo všeobecnosti spevavce, kukučky, ďatle ale aj sovy. V lesných porastoch dokonca aj na konci leta mala veľký úspech nahrávka kuvička vrabčieho, ktorá zaručene vyprovokovala všetky malé spevavce v okolí. S touto nahrávkou som uspel aj v inak veľmi tichých lesoch Škandinávie. Musím ale dodať, že fotenie s nahrávkou v niektorých prípadoch nemusí byť etické a rozhodne neodporúčam trápiť hniezdiace jedince donekonečna provokujúcou nahrávkou v honbe za dokonalou fotkou.