Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Čečetky

Ornitológovia z celého Slovenska zaznamenávajú posledné týždne početný výskyt stehlíkov čečetiek. Nakoľko sú čečetky pomerne otužilé a odolné voči nízkym teplotám, môže súvisieť ich vyššia početnosť v porovnaní s predošlými sezónami  s nedostatkom potravy na severe. 

čečetka

Čečetky sú typickými vtákmi boreálnych lesov Škandinávie a Sibíri  s ostrovčekovitým výskytom aj v iných častiach Európy. Tento sympatický druh stehlíka hniezdi v malej populácii aj na Slovensku v Nízkych a Vysokých Tatrách. Populácie sú čiastočne sťahovavé a zo severských hniezdisk sa presúvajú pri príchode zimy južnejšie. Ich migráciu však určuje predovšetkým dostupnosť potravy, v prípade čečetiek rôznych semien.

„V rokoch s chudobnou úrodou semien a bobúľ na severe sme svedkami tzv. invázie niektorých severských druhov vtákov do strednej či južnej Európy. Ich ústup z hniezdisk na severe smerom na juh určuje práve nedostatok potravy. V opakujúcich sa periódach sme tak svedkami hromadného výskytu chochláčov severských alebo piniek severských.“, informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

 

„Veľkým kŕdľom severských druhov, napríklad piniek severských sa ornitológovia a birdwatcheri tešili minulú zimnú sezónu, kedy sa na Muránskej planine sformovalo nocovisko pol milióna ikavcov. Ešte pompéznejšie divadlo predviedli kŕdle ikavcov v počte 1,5 – 3,5 milióna v roku 2009 na východe Slovenska. Bratislavčanom spestrovali zimu 2012/13 päťtisícové kŕdle chochláčov severských, toho času najväčšie v Európe. Súčasný početnejší výskyt čečetiek tiež môže napovedať, že počas nastávajúcej zimnej sezóny by sme mohli byť svedkami podobných hromadných výskytov vtákov.“, dopĺňa Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

 

Hybnou silou putovania vtáctva je potrava. Jej sezóny dostatok podmieňuje presuny vtákov na veľké vzdialenosti medzi kontinentmi. Prvé migrujúce vtáky opúšťali Európu už koncom júla, aby včas doleteli na africké zimoviská. Tie posledné, ktoré prezimujú aj v našich končinách, ukončujú svoj jesenný ťah v tomto období.